سال تحصیلی جدید

پیام سرپرست محترم دانشگاه شیراز به مناسبت سال تحصیلی جدید 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

مهر بار دیگر از راه می رسد و طنین صدای استاد و معلم در کلاس های آموختن می پیچد و آموختن دغدغه دانشجویان. ابتدا آغاز روزهای پربرکت سال تحصیلی را به اساتید محترم ، دانشجویان دانش جو و کارکنان پرتلاش دانشگاه تبریک عرض می کنم و از باب افتتاح کلام نکاتی چند را یاد آور می شوم

الف – آموزش در دانشگاه شیراز به برکت وجود اساتید با سابقه و دارای ادب علمی همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. نظم و انضباط حضور در کلاس، آمادگی برای تدریس ، مطالعه و فهم مطالب و تفهیم مفاهیم علمی به دانشجویان ، جدیت در ارزشیابی و احترام به همدیگر همه و همه آموزه های اساتید گرام است. حضور موفق دانش آموختگان با دانش دانشگاه در گوشه گوشه این سرزمین شاهد بر این مدعا است. لذا بر این سیاق مبارک لازم است کلاس ها با نظم و برنامه تشکیل گردد و روسای محترم بخشها و معاونین محترم آموزشی بر این نظم و ترتیب نظارت و مراقبت کامل داشته باشند.

قطعا حفظ کیفیت آموزشی می تواند پایه گذار رشد و توسعه در پژوهش و فناوری باشد.

ب – پژوهش در دانشگاه امری است که توسعه علمی و رشد و ارتقاء دانشگاه را در پی دارد.  برای رسیدن به این رشد لازم است که دانش خود را در معرض و مقایسه داوری بین المللی قرار دهیم و از نظرات به روز صاحب نظران و دانشمندان استفاده کنیم. ماندن در حلقه تنگ درونی بدون نگاه عالمانه برون نگر نتیجه ای جز رکود و باز تولید داشته ها نخواهد داشت. بنا براین لازم است در پایان نامه ها و مقالات آخرین داشته های بشری را مد نظر قرار دهیم و در صدد ارائه کارهای فاخر، ضمن آنکه باید همزمان نگاه ژرف به مشکلات جامعه و صنعت داشته باشیم .  معاونین محترم پژوهشی ضمن تشویق اساتید و دانشجویان به رفع معضلات اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و صنعتی با دقت نظر از تولید مطالب کم ارزش و تکراری جلوگیری نمایند.

در همین جا به دانشجویان عزیز تحصیلات تکمیلی توصیه می کنم که در کنار اساتید راهنمای خود تلاش مضاعف در جهت فراگیری و تولید دانش فاخر داشته باشند و به خاطر بسپارند که موفقیت دانشگاه موفقیت آنها نیز هست زیرا نتیجه آن، افتخار به دانش آموختگی در دانشگاهی سرآمد است.

ارتباط با جامعه و رفع مشکلات آن ، هدف اصلی پژوهشگران باید باشد. ارائه کار خوب و کامل و نتیجه بخش اگر هدف باشد ، درآمد و موفقیت را برای فرد و دانشگاه درپی خواهد داشت.

ج – خوشبختانه در سالهای اخیر با همت و تلاش حوزه دانشجویی و معاون محترم آن تلاش شده تا شرایط رفاهی دانشجویان بهتر گردد. هرچند تا ایده آل ها به دلیل کمبود بودجه و امکانات فاصله داریم ولی همینقدر نیز جای شکر و تشکر دارد. امید است با شرایط رفاهی بهبود یافته فضای آرامش بخشی برای تحصیل عزیزان دانشجو فراهم آید.

د – حوزه فرهنگی که محلی برای رشد و توسعه و بروز استعداد های سرشار دانشجویان است تاکنون سعی نموده فضای با نشاطی را در دانشگاه فراهم آورد. امید است با همکاری اساتید گرامی و کار و تلاش جوانان مستعد و پشتیبانی کارکنان ، محیطی پرنشاط و شاد در دانشگاه و در سال پیش رو داشته باشیم.

ه – کارکنان تلاشگر دانشگاه که همه همت خود را به کار بسته اند تا بستر مناسب را برای دانشجویان و اساتید فراهم آورند با جدیت و تعصب سازمانی تلاش مضاعف نمایند تا انشاالله دانشگاهی که متعلق به خودشان است افتخار آفرین گردد و به آن ببالند. نیت های خود را صادقانه صاف کنید و کارها را برای رضای خدا و مسئولانه انجام دهید و مطمئن باشید که خداوند بابت زحمتی که برای بهترین جوانان این سرزمین می کشید به زندگی شما برکت خواهد داد.

در خاتمه از خدای خالق دانش و عقل عاجزانه می خواهم تا دانشگاه شیراز و اساتید و کارکنان و دانشجویان آن را سلامت بدارد و آن ها را غرق در رحمت واسعه خویش و در دستان و اندیشه آنان برای بشریت و خاصه هموطنان برکت قرار دهد .                                                                                               

  سرپرست دانشگاه شیراز