فعالیت های برون سازمانی امور زنان و خانواده دانشگاه شیراز

– نشست مشترک خانم دکتر مولاوردی ،معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با جمعی از زنان فرهیخته استان فارس

نشست مشترک خانم دکتر مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با جمعی از زنان فرهیخته استان فارس در محل تالار مرحوم دکتر مصطفوی دانشگاه شیراز برگزار گردید.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در جمع بانوان فرهیخته استان فارس گفتند: هدف ما از برگزاری این نشست ها و سفرهای استانی ارتباط چهره به چهره و شنیدن سخنان زنان است. دکتر مولاوردی از تدوین اطلس وضعیت زنان کشور در معاونت ریاست جمهوری خبر دادند بر این اساس، برای ۳۱ استان کشور اطلاعات وضعیت زنان و خانواده تنظیم شده و بر اساس این اطلاعات، نشست‌های منطقه‌ای برای استان‌های دارای آسیب‌های مشترک طراحی و اجرا گردیده است.

ایشان از طراحی همکاری‌های شبکه‌ای در سه سطح (دولت با دولت)، (دولت با سمن‌ها) و (سمن‌ها با سمن‌ها) به عنوان تنها راه حل مشکلات حوزه خانواده نام بردند.

در ابتدای این نشست، دکتر سیدعلی اکبر صفوی قائم‌مقام رئیس دانشگاه و معاون برنامه‌ریزی و توسعه دانشگاه شیراز گفتند: دانشگاه شیراز یکی از دانشگاه‌های برتر کشور است که حدود ۷۰ سال قدمت دارد و از نظر تعداد دانشمندان برتر جهان اسلام و چهره‌های ماندگار در جایگاه والایی قرار دارد.

دکتر صفوی دانشگاه شیراز را سمبل شیر زنان توانمند توصیف و خاطرنشان کرد: در این دانشگاه اعضای هیأت علمی در جایگاه‌های خاص و ویژه مدیریتی قرار گرفته اند و به خوبی مشغول ایفای وظیفه می باشند.

خانم دکتر محبوبه البرزی، مشاور رئیس دانشگاه شیراز در امور زنان و خانواده نیز در این نشست گفتند: تشکل معاونت امور زنان در نهاد ریاست جمهوری در دوران جناب آقای دکتر روحانی،گامی سازنده در جهت رسیدگی به امور بانوان کشور بود و حضور چشم گیر زنان در عرصه‌های مختلف این مهم را طلب می نمود.

مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان و خانواده در ادامه مسائل معیشتی، مسکن، رفاهی، امنیت شغلی، داشتن ساعات کاری زیاد و مسائل رفاهی مرتبط با فرزندان را از جمله چالش‌های فراروی بانوان دانشگاه دانستند.

ایشان در ادامه فرمودند: در ارتباط با زنان عضو هیأت علمی، نقش‌های چندگانه آنان در دانشگاه، خانواده و اجتماع بار سنگینی را بر دوش آنان وارد ساخته و تأمین مسائل رفاهی و شغلی آنان می تواند در ایفای بهتر وظایف و مسئولیت‌ها موثر باشد.حضور زنان در پست‌های مدیریتی و موفقیت آنان نشانه‌ای از توانمندی و شایستگی است، که نباید نادیده گرفته شود و توجه بیشتر به این امر، دانشگاه را در رسالت خود موفق‌تر می سازد.

دکتر البرزی بر ضرورت پژوهش در حوزه خانواده و زنان تاکید کردند و در پایان سخنانشان اظهار امیدواری کردند: توجه ویژه به زنان و مسائل مرتبط با آنان در اشتغال، تحصیل و خانواده از اولویت‌های تصمیم گیری‌های مسئولان قرار گیرد.

خانم دکتر حلیمه عنایت، رئیس مرکز مطالعات اجتماعی زنان دانشگاه شیراز هم در این نشست عنوان داشتند: ما استان محرومی نیستیم، اما در بسیاری از آسیب‌ها جزء استانهای اول کشور به شمار می‌رویم و توقع و انتظار ما آن است که با توجه به این حقیقت‌ها،توافقنامه‌ها و تفاهم نامه‌ها امضا شود.

خانم دکتر دستغیب مدیر کل امور زنان و خانوده استاندار فارس نیز در جمع زنان فرهیخته اظهار داشتند: زنان توانمندی‌های فراوانی دارند و لازم است فارغ از شعارها، به صورت همه‌جانبه از آنان حمایت شود. ایشان افزودند: در همین راستا برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت تنظیم شده و تا کنون به حدود ۶۰ درصد از اهداف ترسیم شده دست یافته‌ایم و اگر بودجه و امکانات و نیروی انسانی کافی برای این برنامه‌ها تأمین شود انشا الله به تمامی اهداف دست می‌یابیم.

در ادامه این نشست که بیش از ۲ ساعت به طول انجامید؛ نمایندگانی از دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه فرهنگیان، سازمان‌های مردم نهاد، کانون زنان بازرگان استان فارس، سازمان نظام پزشکی استان فارس و گروه‌های فعال بانوان به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خویش پرداختند.

– هدایت فعالیت‌های کارگروه پژوهش و آموزش دفتر زنان و خانواده استانداری استان فارس به عنوان دبیرکارگروه

– برپایی غرفه امور زنان و خانواده دانشگاه شیراز در نمایشگاه منطقه‌ای نقش زنان در توسعه پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی

در غرفه دانشگاه شیراز سعی شد تا فعالیت‌های انجام شده در دفتر امور زنان و خانواده در بخش‌های ذیل به نحو شایسته معرفی گردند.

الف) معرفی زنان فرهیخته و چهره ماندگار سرکار خانم دکتر افسانه صفوی.

ب) معرفی زنان توانمند دانشگاه شیراز در حوزه‌های علمی-پژوهشی، آموزشی، ورزشی، فرهنگی، اداری و هنری.

ج) معرفی کتاب‌ها و تالیفات زنان عضو هیات علمی دانشگاه شیراز.

د) معرفی مرکز مطالعات زنان دانشگاه شیراز.

ز) تهیه مجله بانوان فرهیخته دانشگاه شیراز( گزیده‌ای از زنان توانمند و فرهیخته دانشگاه شیراز در سال ۱۳۹۳ ).

ه) انجام امور مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف.

– برگزاری همایش ملی زن، اعتدال و توسعه در دانشگاه شیراز

دومین همایش ملی زنان، اعتدال و توسعه با تبعیت از اهداف بنیانگذار انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری با هدف گسترش فرهنگ و رویکرد اعتدال در حوزه زنان و خانواده شکل گرفت و با همکاری دفتر اموربانوان و خانواده استانداری و کتابخانه تکنولوژی و منطقه ای وبرخی از سازمان های مرتبط برگزارگردید محورهای اصلی همایش که در دانشگاه شیراز دنبال شد عبارت بودند از:

۱-  زنان، اعتدال، سیاست‌ورزی و مشارکت در عرصه‌های مدیریتی

۲-زنان، اعتدال و زندگی روزمره و  مسئولیت اجتماعی

۳- زنان، اعتدال و  عرصه‌های فرهنگی، علمی، آموزشی و هنری

برنامه های جنبی همایش:

الف) معرفی فعالیت‌های امور زنان وخانواده دانشگاه شیراز

ب) برگزاری نمایشگاه عکس

ج) برگزاری نمایشگاه کتاب

د) معرفی مرکز مطالعات زنان دانشگاه شیراز

ه) ارائه پوسترهایی از مقالات مرتبط به همایش

و) معرفی فعالیت‌های مرتبط به امور زنان در مرکز منطقه‌ای فناوری اطلاعات و ارتباطات و مرکز استنادی ملی علوم اسلامی

ی) برگزاری نمایشگاه پایان‌نامه‌های مرتبط به همایش در دانشگاه شیراز

سخنرانان همایش:

 • – دکتر محبوبه البرزی، عضو هیأت علمی بخش مبانی تعلیم و تربیت دانشگاه شیراز و مشاور رئیس دانشگاه در امورزنان و خانواده
 • – دکتر مجید ارشاد، رئیس دانشگاه شیراز
 • – دکتر معصومه دستغیب، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس
 • – دکتر سمیه فریدونی، عضو هیأت علمی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی
 • – حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا نیری، مسئول نهاد رهبری دانشگاه شیراز
 • – دکتر حلیمه عنایت، رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و رئیس مرکز مطالعات زنان دانشگاه شیراز
 • – آقای مهندس پژوهش، معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استان فارس
برنامه زمانبندی همایش
ردیف عنوان
۱ تلاوت قرآن کریم
۲ پخش سرود جمهوری اسلامی ایران
۳ خوش آمد گویی خانم دکتر محبوبه البرزی مشاوررئیس دانشگاه شیراز دراموربانوان
۴ سخنرانی آقای دکترارشادریاست محترم دانشگاه شیراز
۵ سخنرانی خانم دکتر دستغیب مدیرکل اموربانوان و خانواده استان (پخش کلیپ)
۶ خانم دکتر سمیه فریدونی عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی و برنامه ریزی آموزش عالی
۷ استراحت، پذیرایی
۹ سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین نیری مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شیراز
۱۰ سخنرانی خانم دکترعنایت مدیرمرکز مطالعات زنان و خانواده و رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی دانشگاه شیراز
۱۱ سخنرانی دکتر پژوهش معاون محترم امنیتی سیاسی اجتماعی استان
۱۳ بازدید از نمایشگاه عکس، کتاب و پایان نامه های دانشگاه های شیراز- علوم پزشکی- دانشگاه صنعت و الکترونیک و دانشگاه فرهنگیان- کتابخانه – مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری-پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

– برگزاری همایش آسیب‌ها، چالش‌ها و راهکارهای خانواده در دوران معاصر

امور زنان و خانواده دانشگاه شیراز با همکاری دفتر امور زنان و خانواده استانداری فارس، معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس و سازمان تبلیغات اسلامی فارس و با توجه به اهمیت خانواده اقدام به برگزاری همایش ” آسیب‌ها، چالش‌ها و راهکارهای خانواده در دوران معاصر”  نمود.. در این برنامه طبق پیشنهاد امورزنان و خانواده دانشگاه صاحبنظران و اساتید حوزه فرهنگ و خانواده به ایراد سخنرانی های موثری پرداختند.

– برگزاری نشست تخصصی خانواده و ازدواج با حضور خانم دکتر بوستانی از دفتر ریاست جمهوری

تحولات ایجاد شده بویژه دردوران معاصر درخصوص تشکیل خانواده و ازدواج با نگرش‌های متعدد ازدواج سنتی وازدواج مدرن آگاهی‌بخشی مسئولین و افرادی که با قشر جوان و نوجوان در ارتباط هستند را بیشتر می‌سازد از این رو خانم دکتر البرزی با دعوت از خانم دکتر باستانی به مسائل مربوط در این حوزه و رویکردهای جدید پرداختند. در این جلسه ضمن حضور افراد متعدد از واحدهای مختلف دانشگاه، سازمان ها و مشاورین سایردستگاه های دولتی و غیردولتی نیز حضور داشتند.

–  همکاری در برگزاری اولین همایش ملی تغییرات خانواده و چالش‌های آن

– بزرگداشت هفته پژوهش

در  دفتر امور زنان و خانواده استانداری استان فارس خانم دکتر البرزی بعنوان مشاورامور زنان و خانواده دانشگاه و همچنین به عنوان دبیرکارگروه پژوهش و آموزش دفتر امور زنان و خانواده استانداری، اقدام به انجام فعالیت‌های متعدد  نمود شامل:

 • تشکیل جلسه با حضور مشاور امور زنان استانداری و مشاوران سازمان‌ها ودانشگاه‌های مختلف در دفتر امور زنان خانواده و استانداری و تصمیم‌گیری درمورد چگونگی برگزاری هفته پژوهش
 • معرفی زنان توانمند درحوزه‌های مدیریتی – علمی و پژوهشی دانشگاه شیراز در غرفه امور زنان استانداری
 • معرفی خانم دکتر افسانه صفوی بعنوان چهره ماندگار دانشگاه شیراز درغرفه امورزنان استانداری
 • معرفی فعالیت‌های مربوط به حوزه زنان و خانواده مرکز مطالعات دانشگاه شیراز درغرفه امور زنان استانداری

– نشست تخصصی محیط زیست با حضور سرکار خانم دکتر ابتکار

مشکلات اقلیمی و کم‌آبی شدید در استان فارس، اهمیت پرداختن به مسائل زیست محیطی آن را دوچندان ساخته است در این ارتباط خانم دکتر ابتکار ضمن حضور در دانشگاه شیراز به پاسخگویی در مورد ارتباط  این موضوع با بسیاری از مسائل استان پرداختند. در این جلسه امور زنان وخانواده دانشگاه شیراز ضمن مشایعت و همراهی خانم دکتر ابتکار به اطلاع‌رسانی وآگاهی‌بخشی نسبت به مسائل، موضوعات و مشکلات استان به ایشان پرداختند.

– سخنرانی در تشکل های مردم نهاد

در یک همایش استانی خانم دکتر البرزی مشاور امور زنان و خانواده دانشگاه به نمایندگی از دفتر امورزنان و خانواده استانداری فارس به ایراد سخنرانی در خصوص توجه بیشتر به سمن‌های حوزه خانواده و کودک نمودند و به ایجاد تسهیل عضویت این سمن‌ها در حوزه‌های بین‌المللی تأکید کردند. ایشان ضمن توصیف فعالیت‌های موفقیت آمیز این سمن‌ها در استان، تقاضا و درخواست آنان را نیز متذکر شدند.

 • – همکاری در برگزاری اولین همایش ملی مادر
 • –  شرکت موثر و کلیدی در کلیه جلسات دفتر امور زنان استانداری و فرمانداری استان فارس
 • – برگزاری کارگاه‌های آموزشی مستمر برای سازمان‌های مختلف درحوزه زنان
 • – معرفی زنان فرهیخته عضو هیات علمی دانشگاه شیراز به استانداری استان فارس جهت انتصاب در جایگاه‌های مدیریتی در سطح استان فارس
 • – حضور دراتاق‌های فکر مختلف استان فارس و دانشگاه‌های استان فارس
 • – برگزاری جلسات با حضور مشاور امور زنان دانشگاه علوم پزشکی برای همکاری مشترک در هر سه بخش دانشجویان، کارمندان و اعضای هیأت علمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *