فعالیت های درون سازمانی امور زنان و خانواده دانشگاه شیراز

فعالیت‌های درون‌سازمانی امور زنان وخانواده دانشگاه شیراز با توجه به تقسیم بندی در نظرگرفته شده به شرح زیر انجام شد.

الف) فعالیت‌های آموزشی

پس از نیازسنجی‌های اولیه در گروه‌های مختلف دانشجویی، کارمندی و اعضای هیأت علمی مشخص گردید هرسه گروه بر خلأ ارتباطی در خصوص مسائل روز درحیطه‌های مختلف فردی و اجتماعی تاکید دارند، بر این اساس کارگاه‌های مختلف آموزشی مرتبط در کنار برنامه‌های پژوهشی و فرهنگی برگزارگردید.

۱) دانشجویان

بعد از تحلیل پرسشنامه‌های توزیع شده در میان دانشجویان که بیشتر انتظارات، توقعات، کمبودها و مشکلات آنان را تحت‌الشعاع قرارداده بود کارگاه‌های آموزشی مرتبط در نظر گرفته شد که بخشی از این کارگاه‌ها مستقیماً توسط امور زنان وخانواده برگزار گردید و سایر کارگاه‌ها به مرکز مشاوره دانشجویی و معاونت فرهنگی دانشگاه ارجاع داده شد و اجرا گردید. نکته قابل توجه در برگزاری این کارگاه‌ها توسط دفتر امور زنان وخانواده این بود که تأکید ویژه‌ای بر شرایط زندگی در خوابگاه داشت و سعی شد برای انتقال هر چه دقیق تر و کاربردی‌تر اطلاعات و تجربیات، ابتدا یک پایان‌نامه و نتایج آن با حضور دانشجوی محقق واستاد راهنمای پایان‌نامه که ارتباط مستقیم با موضوع کارگاه داشت ارائه گردد و سپس مطالب تکمیلی به دانشجویان حاضر در کارگاه ارائه شود. از جمله کارگاه‌های برگزار شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی خوابگاهی  ۱ و ۲ ویژه دانشجویان

دفتر مشاور امور زنان وخانواده دانشگاه شیراز با هدف افزایش دانش فرهنگی و اجتماعی دانشجویان اقدام به برگزاری  کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی خوابگاهی با سخنرانی جناب آقای دکتر چنگیز رحیمی( مدیر مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه شیراز )نمود از اهم مطالب مطرح شده در این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

راه‌های مقابله با استرس، نحوه برخورد با مشکلات خوابگاهی، نحوه ارتباط با دوستان وهم اتاقی‌ها و غیره…

این کارگاه در دو گروه ۲ ساعته برای دانشجویان جدیدالورود برگزار گردید و با استقبال چمشگیری از سوی دانشجویان مواجه شد.

از مهمترین فعالیت‌های دیگر در بخش دانشجویی ارائه طرح خانه و دانشگاه بود که شامل کلیه‌ی واحدهای دانشگاهی ازجمله معاونت فرهنگی، معاونت آموزشی، معاونت دانشجویی گردید و در برگیرنده  فعالیت‌های مختلف برای دانشجویان جدید‌الورود (بمدت یکسال) درحوزه‌های مختلف ورزش، روانشناسی، قوانین آموزشی، مسائل فرهنگی و… بود. لازم به ذکر است  اجرای طرح مذکور پس از بررسی از جمله مصوبات هیأت رئیسه دانشگاه شیراز گردید.

از دیگر فعالیت های انجام شده توسط دفتر امور زنان وخانواده برای دانشجویان به برگزاری جلسات سخنرانی اشاره نمود که با استقبال چشمگیری از سوی دانشجویان مواجه شد. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– سلسله سخنرانی‌های مهارت‌های زندگی

در این ارتباط سخنران بر شکل‌گیری یک ارتباط موثر مبنی بر دانش روابط صحیح، آرامش بخش و منطقی تاکید کردند از عمده‌ترین این مهارت‌ها می‌توان به ارتباط گوش دادن فعال، توجه، ادراک صحیح از موقعیت، بازخوردهای محتوایی و احساسی صحیح و درست اشاره نمود.

لازم به ذکر است  در پایان هر سخنرانی، زمانی جهت پاسخگویی به سوالات مختلف دانشجویان در حوزه مباحث مطرح شده در نظر گرفته شد.

– جلسه پرسش و پاسخ با موضوع« روابط دختر و پسر» با سخنرانی آقای دکتر حسینچاری

دفتر مشاور امور زنان وخانواده دانشگاه شیراز با هدف افزایش دانش فرهنگی و اجتماعی دانشجویان اقدام به برگزاری  جلسه پرسش و پاسخ با سخنرانی جناب آقای دکتر حسینچاری(معاون فرهنگی‌اجتماعی دانشگاه شیراز) نمود، در این سخنرانی، ایشان چگونگی روابط دختر و پسر در دانشگاه را با توجه به سه فرق اساسی تبیین کردند در ابتدا تاکید بر دانشجو بودن و تفاوت دانش، آگاهی و پرستیژ یک دانشجو و اینکه چگونه این عامل بر کلیه روابط بویژه روابط با جنس مخالف موثر می باشد آغاز گردید. در ادامه دو مفهوم اساسی” رابطه و ارتباط”دختر و پسر در دانشگاه مطرح گردید.

لازم به ذکر است  در پایان سخنرانی، زمانی جهت پاسخگویی به سوالات مختلف دانشجویان در حوزه مباحث مطرح شده در نظر گرفته شد.

 ۲) کارمندان

در بخش کارمندان می‌توان به برگزاری کارگاه‌های مختلف در حوزه‌های مسائل فرهنگی، روانشناسی، بهداشتی و اداری اشاره نمود که توسط واحد آموزش کارکنان دانشگاه و دفتر امور زنان وخانواده اجرا گردید. لازم به ذکر است برای اجرای هر چه بهتر و پربارتر کارگاه‌ها و ثبت آموزش انجام شده در پرونده پرسنلی و سوابق کارمندان حاضر در کارگاه بنا به به توافق صورت گرفته با ریاست دانشگاه شیراز  و انجام هماهنگی‌های لازم با معاونت اداری دانشگاه گواهی شرکت در کارگاه‌های مذکور به صورت مشترک توسط دفتر امور زنان وخانواده و معاونت اداری دانشگاه صادر گردید. از جمله کارگاه‌های برگزار شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • – کارگاه آموزشی حقوق خانواده ویژه کارمندان
  – کارگاه  آموزشی تاب‌آوری ویژه کارمندان
 • – کارگاه آموزشی خانه‌تکانی دل ویژه کارمندان

۳) اعضای هیأت علمی

در بخش اعضای هیأت علمی، کارگاه‌های آموزشی با توجه به نیازسنجی انجام شده توسط امور زنان وخانواده برگزار گردید و سایر کارگاه‌های مورد نیاز  بصورت طرح پیشنهادی به دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه جهت پیگیری و اجرا اعلام گردید. از جمله کارگاه‌های برگزار شده می‌توان به مورد زیر اشاره کرد که توسط خانم دکتر البرزی( مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان وخانواده ) برگزار شد:

– کارگاه آموزشی شیوه‌های فرزندپروری

ب) فعالیت‌های پژوهشی

در حوزه فعالیت‌های پژوهشی، امور زنان وخانواده دانشگاه به اقدامات زیر پرداخت:

 • تعیین الویت‌های پژوهشی برای استان فارس.
 • تهیه بانک اطلاعات پژوهشی پایان‌نامه‌های انجام گرفته در دانشگاه شیراز با موضوع خانواده و  زنان پرداخت.
 • تسهیل ارائه طرح های پژوهش های توسط زنان عضو هیأت علمی به فرمانداری واستانداری.

در بخش دانشجویان انجام طرح نیازسنجی از دانشجویان ازجمله کارهای پژوهشی انجام شده می باشد .

ج) فعالیت‌های فرهنگی

۱) دانشجویان

 • – برگزاری مسابقات
 • – انجام بازدیدهای دوره‌ای از دانشکده‌های دانشگاه شیراز و برگزاری جلسات در دانشکده‌های مختلف باحضور اعضای هیأت علمی- کارمندان و دانشجویان بصورت مجزا
 • – برگزاری اردوهای تفریحی – آموزشی برای دانشجویان دانشگاه شیراز

۲) کارمندان

 • – برگزاری مراسم بزرگداشت میلاد حضرت زهرا(س) و گرامیداشت روز زن و مادر، سالانه با حضور کارمندان دانشگاه شیراز
 •  در این مراسم که سالانه با حضور زنان کارمند برگزار می گردد ضمن بزرگداشت مقام شامخ حضرت زهرا(س) و گرامیداشت روز زن و مادر برنامه‌های متنوعی از جمله مولودی‌خوانی، اجرای گروه کر دانشگاه شیراز، ایراد سخنرانی‌های مرتبط با مراسم، مسابقه و… در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که به همت امور زنان وخانواده و هیات رئیسه دانشگاه شیراز سالانه هدیه‌ای به مناسبت این روز فرخنده به زنان کارمند دانشگاه شیراز اهداء می‌گردد.
 • – برگزاری مسابقات
 • – انجام بازدیدهای دوره‌ای از دانشکده‌های دانشگاه شیراز و برگزاری جلسات در دانشکده‌های مختلف باحضور اعضای هیأت علمی- کارمندان و دانشجویان بصورت مجزا
 • – برگزاری اردوهای فرهنگی، تفریحی و آموزشی
 • – برگزاری مراسم گرامیداشت روز دانشجو

به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو  امور زنان وخانواده دانشگاه شیراز به برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌هایی با همکاری و مشارکت مستقیم معاونت اموردانشجویی، جهت ایجاد ارتباط و آگاهی‌سازی دانشجویان بشرح ذیل انجام داد:

 • حضور در خوابگاه‌های دانشجویان در ۱۵ آذر و صرف شام با دانشجویان از ساعت ۶ بعدازظهر تا ۱۱ شب. در این برنامه گروهی از اعضای هیأت علمی و نمایندگان زنان در بخش‌ها و واحدهای مختلف دانشگاه خانم دکتر البرزی راهمراهی نمودند و ضمن بحث و گفتگو با دانشجویان ازمشکلات و مسائل مختلف آنان آگاهی یافتند.
 • درروز ۱۶ آذر امور بانوان دانشگاه شیراز از بانوان هیأت علمی و مشاور امور زنان استانداری و زنانی که درسطوح مدیریتی در سطح استان مشغول به خدمت هستند برای صرف ناهار در سلف دانشجویی دعوت بعمل آورد که با استقبال دانشجویان مواجه گردید.

۳) اعضای هیات علمی

– برگزاری مراسم‌ ضیافت شام زنان عضو هیأت علمی به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) و بزرگداشت  مقام مادر سال ۱۳۹۳

با توجه به مشاهده عدم ارتباط بین زنان عضو هیأت علمی با هیأت رئیسه دانشگاه، بویژه دراعضای هیأت علمی جدید‌الاستخدام، امور زنان دانشگاه شیراز تصمیم به برگزاری مراسم میلاد حضرت زهرا(س) در باشگاه دانشگاه شیراز و تسهیل ارتباط بین اعضای هیأت رئیسه با اعضای هیأت علمی نمود. در این مراسم خانم دکتر البرزی مشاور امور زنان و خانواده دانشگاه علاوه بر تشریح و توصیف اهداف و فعالیت‌های امور زنان وخانواده دانشگاه، حمایت هیأت رئیسه دانشگاه را از فعالیت‌ها و توانمندی‌های زنان مورد تأکید قرارداد. در ادامه خانم دکتر دستغیب  مشاور امور زنان استانداری فارس ضمن ایراد سخنرانی نسبت به انجام فعالیت‌های امور زنان وخانواده دانشگاه شیراز ابراز امیدواری و حمایت نمودند. در پایان هیأت رئیسه محترم دانشگاه از زنان فرهیخته دانشگاه شیراز قدردانی نمودند. ازدیگر برنامه‌های این مراسم تقدیم گلدان‌های گل به اتاق‌های زنان هیأت علمی بود.

– برگزاری مراسم‌ ضیافت شام زنان عضو هیأت علمی به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) و بزرگداشت  مقام مادر سال ۱۳۹۴

امورزنان وخانواده دانشگاه شیراز به منظور قدردانی و بزرگداشت میلاد حضرت زهرا(س) با دعوت از زنان  عضو هیأت علمی دانشگاه، مشاور امور زنان استانداری فارس سرکارخانم دکتردستغیب و هیأت رئیسه دانشگاه مراسم ضیافت شام در عمارت شاپوری شهر شیراز برگزار نمودند که با استقبال فراوان مواجه شد.

در این ضیافت خانم دکتر البرزی مشاور امور زنان، از تک تک میهمانان با تقدیم گل استقبال نمودند و در ادامه برنامه به ایراد سخنرانی در ارتباط با مقام شامخ حضرت زهرا(س) و الگوگیری از ایشان پرداختند. همچنین سرکارخانم دکتر دستغیب مشاور امور بانوان استانداری ضمن ایراد سخنرانی به تحولات ایجاد شده در امور زنان وخانواده دانشگاه شیراز اشاره نمودند و به تقدیر از فعالیت‌های انجام شده توسط ایشان با حضور مثبت و موثر ریاست محترم دانشگاه پرداختند و در نهایت آقای دکتر ارشاد ریاست محترم دانشگاه برای جلب حمایت و همکاری زنان اعضای هیأت علمی دانشگاه در پست‌های مدیریتی و اجرایی سخنانی ایراد نمودند.

-برگزاری مراسم‌ ضیافت شام زنان عضو هیأت علمی به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) و بزرگداشت مقام مادر سال ۱۳۹۵

بمناسبت میلاد نورحضرت زهرا(س) و بزرگداشت مقام مادر، امور زنان وخانواده دانشگاه شیراز اقدام به برگزاری مراسم ضیافت شام برای زنان عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز نمود. در این مراسم علاوه بر اعضای هیأت رئیسه دانشگاه، مشاور امور بانوان استانداری فارس سرکارخانم دکتر دستغیب، زنانی که در سطح استان در پست‌های مدیریتی مشغول به خدمتند و زنان اثرگذار نیز حضور داشتند و از برخی از این عزیزان ازجمله از همسر مرحوم محمد بهمن‌بیگی معلم بزرگ ایل عشایر و خانم دکتر ذاکرنیا اولین زن در شورای شهرشیراز ضمن تقدیم هدایا تقدیر بعمل آمد.

از برنامه‌های دیگر این ضیافت می‌توان به سخنرانی خانم دکتر البرزی مشاور رئیس دانشگاه، سخنرانی آقای دکتر ارشاد ریاست محترم دانشگاه، پخش موسیقی سنتی، معرفی زنان توانمند هیأت علمی اشاره نمود و در پایان اعضای محترم هیأت رئیسه دانشگاه با حضور برسر میزهای اعضای هیأت علمی به ایشان خوش‌آمد گفتند و از نزدیک به صحبت با آنان و بررسی مسائل موجود پرداختند.

– برگزاری اردوهای تفریحی – آموزشی

–   اردوی فرهنگی تفریخی باغ بهشت

امورزنان وخانواده دانشگاه شیراز در راستای پرکردن هدفمند اوقات فراغت و ایجاد روحیه نشاط و امید در زنان عضو هیات علمی دانشگاه شیراز به مناسبت اعیاد غدیر و قربان اقدام به برگزاری اردوی آموزشی- تفریحی در محل باغ بهشت نمود، از برنامه‌های اردوی مذکور می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

سخنرانی دکتر البرزی، دید و بازدید اعضای هیات علمی، سخنرانی سرکارخانم شفیق کارشناس بهداشت، برگزاری مسابقات ورزشی باحضور کارشناس ورزشی، اهداء جوایز و … . این اردو  با استقبال چشمگیر اساتید مواجه گردید.

 • اردوی فرهنگی تفریحی قشم

– برگزاری نشست تخصصی زنان عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با هیات رئیسه دانشگاه شیراز

امور بانوان دانشگاه شیراز، به دنبال جلسات متعددی که در دانشکده‌های مختلف با زنان عضو هیأت علمی داشت تصمیم گرفت برای بررسی و پاسخگویی بسیاری از موضوعات و مسائل مطرح شده، جلسه‌ای باحضور کلیه‌ی اعضای هیأت رئیسه و بانوان عضو هیأت علمی تشکیل دهد. این جلسه با سخنرانی خانم دکتر البرزی آغاز گردید و ایشان به ذکر هدف جلسه و چگونگی پیگیری مصوبات آن پرداختند. در ادامه به اعضای هیأت علمی فرصت داده شد تا به بیان مسائل بپردازند. آنان ضمن تشکر از فرصت داده شده به بیان بسیاری از موضوعات و مشکلات پرداختند و هر یک از اعضای هیأت رئیسه به توجه به حیطه مسئولیت خود پاسخگو بودند و درنهایت رئیس محترم دانشگاه به جمع بندی مسائل مطرح شده پرداختند.

– تشکیل کمیته‌های تخصصی در میان اعضای هیأت علمی برای بررسی هر چه بهتر با موضوع روانشناسی، اجتماعی، مهندسی و فرهنگی

– انجام بازدیدهای دوره‌ای از دانشکده‌های دانشگاه شیراز و برگزاری جلسات در دانشکده‌های مختلف باحضور اعضای هیأت علمی- کارمندان و دانشجویان بصورت مجزا

– بازدید از دانشکده های مختلف

مشاور اموربانوان دانشگاه شیراز بمنظور ایجاد ارتباط بیشتر با بانوان دانشگاهی به صورت دوره‌ای از دانشکده‌های مختلف بازدید بعمل آوردند در این بازدیدها جلسات مجزایی با زنان اعضای هیأت علمی، کارمندان و دانشجویان تشکیل گردید و موضوعات ومسائل مطرح شده توسط آنان مورد بررسی و پیگیری قرارگرفت.

د) فعالیت‌های مشاوره‌ای

– اختصاص دو روز هفته برای مشاوره و بررسی مسائل و مشکلات زنان

– برگزاری جلسات با حضور زنان واحدهای مختلف دانشگاه برای طرح مسائل و مشکلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *