عوارض تاتو کردن

 

تمام عوارضی که تاتو ایجاد می کند 

در گذشته افراد به دلیل تمایلات فرقه ای و مذهبی یا بیان عقیده ای خاص، تاتو می کردند. اما در سال های اخیر تاتو جنبه زیبایی پیدا کرده است و اکثر جوانان در نقاطی از بدن خود تاتو می زنند. در حالیکه همین کار به ظاهر ساده می تواند عوارض ناخوشایندی برای آنها دربر داشته باشد و مشکلات سلامتی فراوانی را ایجاد کند. این روزها مشکلات ناشی از تاتو و عوارض آن خیلی وسیع و شایع شده است، ولی گویا جوان ها این روزها سر عقل آمده اند و دیگر با انجام تاتو سلامت بدن خود را به خطر نمی اندازند. کسانی هم که قبلا تاتو داشته اند به صرافت افتاده اند این طرح ها را از روی بدن خود پاک کنند، اما پاک کردن تاتو، خود پروسه ای طولانی است و بازهم می تواند مشکلات دیگری ایجاد کند.یا تاتو از آیا   آیاتاتو ازمد افتاده است ؟ 

متاسفانه در سال های اخیر بسیاری از آرایشگرها اقدام به انجام تاتو می کنند و تاتوی لب، خط چشم و خط لب به یکی از اصلی ترین منابع درآمد آرایشگاه ها تبدیل شده است. روز به روز شیوه جدیدتری هم وارد کار می شود. این روزها تاتوی لب بسیار باب شده است که با استفاده از رنگ قرمز، به لب رنگ می دهند. حالا دیگر این نوع تاتوها بیشتر از تاتوهای طرح روی بدن شایع شده است. در مورد عوارض و مشکلات ناشی از تاتو و شیوه های پاک کردن آن دکتر «بهروز باریک بین»، متخصص پوست، مو و زیبایی نکاتی را برای شما بازگو می کند. همه آنچه می خواهید در مورد تاتو، عوارض و راه های رهایی از شر آن بدانید، در این گزارش آمده است.

  • شایع ترین عوارض: پشیمانی

بزرگترین مشکلی که بعد از انجام تاتو رخ می دهد، حس پشیمانی است. گاهی فرد بعد از گذشت مدتی تصور می کند که این تاتو دیگر زیبا نیست و می خواهد از شر آن خلاص شود، اما همین خلاصی مساوی است با بروز مشکلات فراوان. به طور کلی عارضه های تاتو عبارتند از: پشیمانی، ایجاد آلرژی، ابتلا به انواع عفونت ها، عوارض پوستی و واکنش تحریکی

    ایجاد آلرژی

این آلرژی با علائمی مثل قرمزی و خارش خود را نشان می دهد، که در صورت مشاهده این عوارض بلافاصله باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد، گاهی نیز سال ها بعداز انجام تاتو، پوست دچار التهاب و قرمزی در ناحیه تاتو می شود که به این واکنش اصطلاحا واکنش جسم خارجی گفته می شود. علاوه بر این احتمال ایجاد واکنش سارکوئیک وجود دارد که می تواند سیستم ایمنی بدن را به طور عمومی درگیر کند و حتی باعث تورم غده های لنفاوی ریه شده و ایجاد یک بیماری به نام سارکوئیدوز که بسیار وخیم است، شود. به هرحال افراد باید توجه داشته باشند که عوارض تاتو حتی ممکن است چند سال بعد از انجام تاتو به سراغ فرد بیاید.

  استتار به معنای پاک کردن نیست

در اکثر موارد این افراد از رنگ همرنگ پوست به عنوان پوشاندن تاتو استفاده می کنند و وانمود می کنند که تاتو را پاک کرده اند، درصورتی که آنها تنها رنگ زیرین را استتار کرده اند، وقتی فردی از رنگ قهوه ای کم رنگ یا کرم رنگ (رنگ پوست) برای پاک کردن تاتو استفاده کردهباشد، دیگر برای پاک کردن آن نمی توان از لیزرهای معمولی استفاده کرد، زیرا این رنگ ها در برخورد با لیزر اکسیده شده و تغییر رنگ می دهند و حتی گاهی سیاه می شوند و این تغییر رنگ طی چند روز بارزتر می شود و در نهایت پاک کردن آنها بسیار مشکل می شود.

       همیشه بهترین را انتخاب کنید

بنابراین بهتر است از روش مناسب که استفاده از لیزرهاست، استفاده کنید. خوشبختانه در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و ورود لیزرها به این عرصه، با استفاده از لیزرهای فرکشنال CO۲ و لیزر اربیوم به راحتی می توان رنگ های تاتو را از داخل پوست خارج کرد. به طور معمول برای پاک کردن تاتو از لیزر کیوسوئیچ استفاده می شود که نحوه عملکرد این لیزر به این صورت است که ذرات رنگ داخل پوست را منفجر می کند و آنها را به ذرات ریز تبدیل می کند. این ذرات توسط سلول های لاشه خوار برداشته شده و کم کم دفع می شوند، لذا عمل اصلی پاک شدن رنگ تاتو را سلول های ایمنی خود تاتو انجام می دهند و درواقع رنگ های ریز شده را ریزه خواری کرده و از بین می برند.

  برخی رنگ ها دردسرساز می شوند

رنگ های سیاه و قهوه ای پررنگ معمولا به لیزر جواب مثبتی می دهند و به راحتی پاک می شوند، اما اغلب پاک کردن رنگ های قرمز با مشکلاتی همراه می شود و رنگ قرمز دیرتر به لیزر جواب می دهد. پا کردن رنگ های سبز و آبی نیز ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. بنابراین وقتی درمان موثر واقع خواهد شد که از لیزر مخصوص همان رنگ برای پاک کردن تاتو استفاده شود.

 ابتلا به عفونت ها

گاهی به دلیل عدم رعایت مسائل استریل و بهداشتی و استفاده از سوزن های آلوده خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های عفونی مثل ایدز، انواع هپاتیت ها و حتی بیماری سل و جزام افزایش پیدا می کند. گاهی نیزبرخی عفونت ها مثل عفونت تب خال در اثر انجام تاتو فعال می شود که همین امر می تواند باعث ایجاد جوشگاه و اسکار و عارضه در ناحیه تاتو شود.

   وقتی رنگ کاملا پاک نمی شود

سیستم دفاعی بدن به مقابله با این جسم خارجی که همان رنگ است می پردازد، وقتی سیستم دفاعی بدن وارد عمل می شود، پاک کردن ذرات رنگ دیگر کار راحتی نیست و بیمار مجبور می شود مرتبا از داروهای کورتونی و داروهای ضدالتهابی به صورت موضعی و تزریقی در داخل ضایعه یا به صورت خوراکی استفاده کند و این مسئله می تواند فرد را با مشکلات متعددی مواجه کند.

  تاتوی موقت بی مشکل نیست

در تاتوی موقت معمولا از حنای سیاه رنگ یا رنگ های دیگر به صورت موضعی و سطحی استفاده می شود و رنگ روی سطح پوست قرار می گیرد، اما همین رنگ می تواند واکنش های آلرژیک شدید ایجاد کند و با علائمی نظیر تورم، قرمزی و خارش شدید ایجاد کند. باوجود اینکه تاتو موضعی و سطحی است اما باید برای درمان عارضه های آن از داروها، کرم ها و پمادهای ضدالتهابی استفاده کرد و تا زمانی که رنگ از روی پوست برداشته نشود، مشکل برطرف نخواهد شد.

   با لب ها شوخی نکنید

در تاتوی مخاط نیز احتمال بروز همان عوارضی که در تاتوی روی پوست گفته شد، وجود دارد. علاوه بر این چون از رنگ قرمز استفاده می شود، احتمال رخداد آلرژی وجود دارد. شاید این اتفاق به ندرت صورت گیرد، اما وقتی ایجاد شد، خلاصی از دست آن آسان نیست، زیرا پاک کردن رنگی که داخل مخاط لب شده بسیار مشکل است و حتی در برخی موارد غیرممکن می شود. قبل از ورود لیزرها، اغلب از روش های جراحی برای پاک کردن تاتوها استفاده می شد که متاسفانه این روش ها باعث ایجاد جوشگاه ها و اسکارهای شدیدی روی پوست می شدند. هرچه تزریق سطحی تر و رنگ غیرحرفه ای تر باشد، پاک کردن آن راحت تر است.

منبع:مجله اینترنتی برترین ها  

خالکوبی یا تاتو 

خالکوبی عملی است که در ان رنگدانه ها بطور دائم یا با ماندگاری طولانی در لایه ی درم که زیر لایه ی سطحی پوست است تزریق می شوند . از دیر باز خالکوبی به منظور زیبایی یا مقاصد مذهبی انجام می شده است در قدیم این کار از طریق زدن سوزن به سطح پوست و سپس قراردادن یک مایع رنگی بر سطح پوست و جذب تدریجی ان انجام می گرفت .امروزه خالکوبی از طریق دستگاهی شبیه چرخ خیاطی انجام می شود که رنگهای مورد نظر رابه داخل پوست تزریق می کند .رنگهای مورد استفاده در خالکوبی انواع و اقسام مختلف دارند و از رنگهای با منشاء گیاهی در گذشته تا جوهرهای رنگی دارای مواد زیان اور مانند سرب ، کارمیوم ، جیوه و سایر فلزات متفاوتند . حتی برخی از این رنگها برای مصرف در جوهر پرینتر مناسب هستند و برخی از ان ها ممکن است سرطان زا باشند . تا کنون هیچ رنگی تایید FDAبرای تاتو نداشته است .

عوارض تاتو کدامند :
مهمترین عارضه تاتو آلودگی های خونی است . اگر سوزن تاتو یکبار مصرف نباشد و وسایل کار ضد عفونی نشده باشند و قبلا برای شخص آلوده مصرف شده باشند ، احتمال ابتلا به انواع بیماری ها از جمله ایدز ، هپاتیتهای CوB ، سیفلیس وسایر الودگی های میکروبی وجود دارد .در صورت عفونت در محل تاتو ، علایم به صورت قرمزی ، تورم ، ترشح چرکی ، درد درمحل تاتو و گاه تب تظاهر می کند .از دیگر عوارض تاتو ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه و ظاهری بسیار نامطلوب در محل می باشد .حساسیت سریع بلافاصله به رنگ تاتو و یا حساسیت پس از مدتی از انجام تاتو از دیگر عوارض تاتو می باشد. در این حالت ، احتمال ایجاد گرانولوم جسم خارجی به صورت برجستگی به شکل دانه های تسبیح وجود دارد.برخی رنگهای تاتو در صورت ضرورت انجام MRIایجاد تورم و سوختگی در محل می کنند._ تاتوی خط چشم می تواند موجب التهاب چشمی شدید و عفونت ملتحمه شود.

نکاتی که باید قبل از انجام تاتو در نظر داشت :
ابتدا تصمیم خود را در زمینه ی تاتو خوب مرور کنید. به شخصه کمتر کسی را دیده ام که پس از انجام تاتو از این کار پشیمان نشده باشد. پس از انجام خالکوبی در صورتی که هیچ یک از عوارض فوق رخ ندهد و صرفا فرد از انجام تاتو پشیمان شود و تصمیم به پاک کردن آن بگیرد، در بهترین حالت پس از پاک کردن تاتو با لیزر هاله ای از تاتو باقی خواهد ماند.مکانی معتبر را جهت تاتو انتخاب کنید. حین انجام تاتو خونریزی رخ می دهد ، احتمال ابتلا به انواع بیماریهای عفونی به ویژه بیماریهای خطرناکی مانند ایدز ، هپاتیت B C، کزاز و بیماری سل وجود دارد. لذا مطمئن شوید که در ان مکان از وسایل زیر استفاده می کنند.

۱٫اتوکلاو : این وسیله برای ضد عفونی وسایل که غیر قابل دور ریختن هستند استفاده می شود. اگر در محل تاتو اتوکلاو نباشد به دنبال جای دیگر بگردید.
۲٫ ضد عفونی کننده شیمیایی جهت وسایل بزرگ
۳٫ سوزن استریل که باید از ظرف مهر وموم شده خارج شود.
۴٫ جوهر باید در یک ظرف یکبار مصرف ریخته شده و باقی جوهر دور ریخته شود.
۵٫دستکش جراحی جدید : فردی که خالکوبی می کند برای شروع به کارشما باید یک جفت دستکش استریل جدید بپوشد و اگر حین کار یک شیئ غیر… مانند دستگیره و تلفن را لمس کند باید دستکش جدید بپوشد.

بدلیل عوارض خطرناک و نزدیک بودن محل تاتو با چشم، تاتوی خط چشم به هیچ عنوان توصیه نمی شود.پس از اتمام تاتو استفاده از ترکیبات انتی بیوتیک موضعی و رعایتهای لازم برای جلوگیری از عفونت محل تاتو توصیه می شود.

روشهای پاک کردن تاتو کدامند :
برای این کار از روشهایی مانند لیزر، جراحی و سایش پوست استفاده می شود. اگرچه عوارض این روشها کم است ولی شامل تغییر رنگ پوست، اسکار، عفونت و پاک نشدن کامل تاتو و احتمال بروز حساسیت می باشد .

توصیه های نهایی در ارتباط با تاتو :
از تصمیم خود برای تاتو مطمئن شوید . مکانی کاملا بهداشتی و دارای شرایط مطلوب را انتخاب کنید . از تاتوی خط چشم خودداری کنید .

منبع : مجله اینترنتی سلامتی 

عشق یا ابراز دوست داشتن

۵ زبان عشق:شما به کدام زبان عشق حرف می زنید؟

زبان عشق زنان و مردان با هم تفاوت دارد؟

این کلیشه درست است که زبان عشق مردان محبت فیزیکی و تماس جسمی و زبان عشق زنان دریافت هدیه  است؟

تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید که چرا برای عشق‌تان، همسرتان، نامزدتان هرکاری می‌کنید باز هم روابط خوبی میان‌تان شکل نمی‌گیرد؟

شاید دلیل‌اش این باشد که شما زبان عشق را نمی‌دانید! در این نوشتار با نام های ۵ زبان عشق آشنا می‌شویم.

مطلب مرتبط۱۱ نوع عشق که هر آدمی در زندگی تجربه می‌کند

چاپمن از ۵ زبان  عشق اولیه سخن می‌گوید.

این زبان‌ها عبارت‌اند از:

(۱) تماس و محبت فیزیکی،

(۲) کلام تاییدآمیز،

(۳) خدمت‌کردن به یکدیگر،

(۴) وقت‌گذاشتن برای همدیگر ،

(۵) دریافت هدیه.

همه‌ی ما نیاز داریم که در روابط‌مان تمام این ۵ مورد را داشته باشیم اما با توجه به نوع احساس‌مان بعضی‌ از این موارد برایمان مهم‌تر و قوی‌تر هست. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *